Elérhetőségek

Széchenyi István Egyetem
Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar

Cím: 9200 Mosonmagyaróvár Vár tér 2.

Központi telefon: (96) 566-600
Központi fax: (96) 566-620

 

Események

Nincs megjelenítendő esemény!

Állattudományi Tanszék

Rodiczky Jenő (1844-1915): Növénytermesztési, állattenyésztési szakíró, oktató, az óvári Nagy Tanári Kar egyike. Később a Kassai Gazdasági Tanintézet igazgatója. Létrehozta az Európában is egyedülálló Gyapjúminősítő Intézetet, kidolgozta a gyapjú értékének objektív megítélési módszerét.

rodiczkyjeno.png

Cselkó István (1847-1930): A Keszthelyi Georgikonban tanult, majd külföldön szerzett szakmai tapasztalatot. Később az óvári Nagy Tanári Kar tagjaként az állatbonc- és élettan, az általános állattenyésztés, a takarmányozástan, a lótenyésztés, a szarvasmarha-tenyésztés, a tejgazdaságtan és az állatgyógyászat oktatója.

 cselkoistvan.png

Ujhelyi Imre (1866-1923): Az Óvári Gazdasági Akadémián, majd az Állatorvosi Főiskolán szerzett oklevelet. Az állatgyógyászat és az állattenyésztés oktatója, a Magyaróvári Tejkísérleti Állomás alapítója, igazgatója, a Magyaróvári Szarvasmarha-tenyésztő Egyesület szervezője, a Tejellenőrző Szakosztály alapítója, a tejszövetkezetek szervezője, a brucellózis és a gümőkór elleni védekezés nemzetközileg is elismert képviselője.  Tőle származik az „óvári Nagy Tanári Kar” kifejezés, melynek később ő is méltó tagja.  1909-1919 között az Óvári Gazdasági Akadémia igazgatója. Működése idején épült az Állattudományi Intézetnek ma is helyt adó „B” épület.

ujhelyiimre.png 

Schandl József akadémikus (1885-1973) Oklevelét a magyaróvári Gazdasági Akadémián mezőgazdászként szerezte, majd a budapesti Magyar Királyi Állatorvosi Főiskolán tanult. 1911-13 között magyaróvári Gazdasági Akadémia segédtanára, tanársegéde, 1918-20 között rendes tanára. Kutatásait főleg a juhtenyésztés területén végezte.

schandjozsef.png 

Berke Péter (1899-1986). A Keszthelyi Gazdasági Akadémia majd az Állatorvosi Főiskola elvégzése után került Óvárra, ahol hét évig tevékenykedett. Állattenyésztéstant és takarmányozástant oktatott. Kutatásai a takarmányozási, és a tőgyalakulási, fejhetőségi kérdések tanulmányozására irányultak. Később áthelyezték Keszthelyre, majd az  Állattenyésztési Kutatóintézetbe,  onnét ismét Keszthelyre, ahol az Állattenyésztéstani Tanszéket vezette, és egy ciklusban az akadémia igazgatója volt.

berkepeter.png 

Csukás Zoltán akadémikus (1900-1957): Az Óvári Gazdasági Akadémián, majd az Állatorvosi Főiskolán szerzett oklevelet. 1934-38 között a magyaróvári Gazdasági Akadémia Állattenyésztési Tanszéke akadémiai rendes tanára. Később a debreceni (pallagi) Gazdasági Akadémia tanszékvezetője, majd a Műegyetem Állatorvosi Osztály professzora. Kiváló szakíró. Munkássága - különösen a törzskönyvezés, az ivadékvizsgálat fejlesztésére, valamint a tehenek hasznos élettartama tanulmányozására irányult.

csukaszoltan.png 

Szajkó László (1922-1996): Az újraindult Gazdasági Akadémián, 1954-ben megalapította az Állattenyésztéstani Tanszéket. Elsősorban a szarvasmarhatenyésztési - ismereteket oktatta, és kutatásait is e területen folytatta. Jelentős munkát végzett a gépi fejés bevezetésében, fejlesztésében.  Megalkotta az un „Szajkó-féle Uberográf”-ot, amely lehetővé tette a tehenek tejtermelésének tőgynegyedenkénti mérését, a fejhetőség  vizsgálatát.

szajkolaszlo.png 

Iváncsics János (1938-2002): Óváron szerzett agrármérnöki oklevelet, Szajkó László professzort követte az Állattenyésztéstani Tanszék, majd az Állattudományi Intézet élén. Elsősorban az általános állattenyésztést, állatgenetikát oktatta. Kutatásait az „ivarspecifikus bikaondó” kifejlesztése, a szarvasmarha ivararány befolyásolása, valamint a fejhetőség, a tőgymorfológia, a tejminőség tanulmányozása terén végezte. Több ciklusban dékánhelyettes, dékán, majd rövid ideig, váratlan haláláig az egyetem rektora volt. Működése idején épült a Biotechnológiai Oktató és Kutató Központ.

ivancsicsjanos.png